קחו לכם רופא/ת משפחה לחיים טובים יותר | HIV ואני

קחו לכם רופא/ת משפחה לחיים טובים יותר 

ד"ר גל וגנר – רופא משפחה שירותי בריאות כללית

את פגישתנו הראשונה במרפאה פתח אפי במשפט: "דוקטור אני חייב שתעשה לי סדר, מרוב המלצות והפניות בא לי לזרוק הכל ולא לעשות כלום".
 
אפי, בן 50, חי עם HIV כבר חמש שנים, במהלכן הוא נמצא במעקב קבוע בבית החולים. 

אל רופא המשפחה הוא לא מגיע, אבל אחרי הפגישה האחרונה שלו במרפאת HIV ויחד עם ההמלצות שקיבל מהקרדיולוג, אפי הבין שכדאי לעשות קצת סדר בבריאות שלו ולכן הגיע אלי.

המצב של אפי מוכר לי, לנו, רופאות ורופאי המשפחה, לא רק ממטופלים עם HIV אלא ממטופלות ומטופלים רבים שלנו, אשר מוצאים עצמם במעקבים רפואיים במספר מקומות שונים. 

אחרי הכרות קצרה ולאחר שעברתי על כל המסמכים שאפי הביא, הרגעתי אותו - אין דברים דחופים, צריך לברר ולעשות בדיקות, אבל כל דבר בזמנו. הסברתי לו על כל המלצה, מדוע קיבל אותה ומה העדיפות שלה, מה צריך לעשות בהקדם, מה יכול לחכות ואפילו על מה אפשר לוותר, ויחד בנינו תכנית טיפולית להמשך. 

אנשים שחיים עם HIV ומקבלים טיפול תרופתי יחיו שנים רבות מאוד, חיים ארוכים ובאיכות טובה. כדי לשמור על הבריאות לאורך כל השנים הללו יש חשיבות רבה למעקב רפואי נכון, בדיקות נכונות ומותאמות למצב, רפואה מונעת וטיפולים תרופתיים. חשוב לא פחות להימנע מבדיקות מיותרות ולפרש נכון תוצאות של בדיקות ובתוך כל אלו לא לשכוח את הנפש, שכן אם היא סובלת, הדבר משפיע גם על איכות החיים וגם על הבריאות. 

התמחות ברפואת המשפחה מתחילה עם סיום לימודי הרפואה ונמשכת 4 שנים. ההכשרה בזמן ההתמחות כוללת התעמקות בתחומי הרפואה השונים, בבריאות הנפש וביכולת לרכז בירור וטיפול רפואי באנשים הסובלים ממספר בעיות שונות ומצריכים ניהול מתאים של מצבם הבריאותי, מה שמכונה Case Manager. במקביל מוקדש זמן רב לרפואה מונעת ושימור בריאות. כיום, היכולות הללו קריטיות עבור מי שחי עם HIV ולכן קשר רפואי ואישי עם רופאת או רופא משפחה מומחים יכולים לתרום רבות לבריאות ולשפר משמעותית את איכות החיים. 
מכיוון שאנשים שחיים עםHIV  חיים היום לאורך שנים רבות מאוד כמו שאר האוכלוסייה, אנו נחשפים אצלם לבעיות רפואיות שונות שבעבר היו נדירות מאוד אצל אוכלוסייה זו – סיכון גבוה למחלות לב וכלי דם, פגיעה בצפיות העצם, בעיות בכליות, בכבד ועוד. 

בנוסף אנו יודעים שאנשים החיים עםHIV  סובלים יותר מקשיים נפשיים וכן נוטים להתנהגויות של סיכון כגון עישון וצריכת סמים ואלכוהול. בתחומים אלו מניעה ואיתור מוקדם של בעיות יכולים להציל חיים ולשפר את איכות החיים. 

המשולש החשוב לבריאותכם מורכב משלושה גורמים – ממך – האדם שחי עם HIV, מרופא/ת המשפחה שלך ומרופא/ת הHIV שלך. משולש זה הוא זה שיעזור לך לנהל את הבריאות שלך בצורה מדויקת ונכונה. לאחר המפגש במרפאת הHIV  תקבל סיכום ביקור, אותו תיקח לרופא המשפחה, יחד תעברו על ההמלצות ותיישמו אותם בצורה נכונה שמתאימה לך ולבריאותך.

אז תמצאו לכם רופא או רופאה מומחים ברפואת המשפחה שתוכלו לצרף למשולש הבריאות שלכם כבסיס הקבוע והיציב שיאפשר לשמור על הבריאות לעוד שנים רבות וטובות.

*הכתבה פונה לגברים ולנשים