חיים עם HIV? כדאי שתתחילו לחשוב על הפסקת עישון | HIV ואני

חיים עם HIV? כדאי שתתחילו לחשוב על הפסקת עישון

 

ד"ר רותי גופן | מרפאת כיכר הבימה ויו"ר החברה לרפואת להט"ב

האבחנה והטיפול בנגיף ה-HIV בעידן הנוכחי הם מהירים ויעילים במיוחד - במקרה של הדבקה ב- HIV האבחנה נעשית בדרך כלל בשלב מוקדם, הטיפול התרופתי ניתן זמן קצר לאחר האבחנה והדיכוי של הנגיף (אנדיטקטיבל) מושג זמן לא רב לאחר התחלת הטיפול – כך שאנשים שחיים עם HIV צפויים לתוחלת חיים ולאיכות חיים כמעט זהה לאנשים שאינם חיים עם הנגיף.

במטופלים שהם בסטטוס  אנדיטקטבל הנגיף עצמו כבר כמעט שאינו פוגע בבריאות. מה כן פוגע בבריאות? גורמי תחלואה שאינם קשורים ל HIV, כמו למשל עישון.

העישון פוגע בבריאותם של כל המעשנים, אולם הוא מזיק במיוחד עבור אנשים שחיים עם HIV. אצלם הסיכון למחלת לב, אירוע מוחי, סרטן ריאות, גידולים ומחלות ריאה גבוה הרבה יותר בהשוואה לאנשים שחיים עם HIV ואינם מעשנים.

במחקר גדול שבוצע בשנת 2013 נמצא שמי שחי עם HIV  ומעשן יפסיד בממוצע 12 שנים מחייו בגלל הסיגריות.

אנשים שחיים עם  HIVמעשנים פי 2-3 בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. בארה"ב, למשל, יותר מ- 40% מאלו שחיים עם HIV מעשנים. לכן הסיגריות הן אחד מהסיכונים הבריאותיים המרכזיים בקהילה החיובית. הנזק שגורמות הסיגריות עולה ככל שמעשנים שנים רבות יותר, לכן עם העלייה בתוחלת החיים של אנשים חיוביים, עולה הסיכוי לפתח מחלה הקשורה לעישון הסיגריות.

זו לא סיבה עבור המעשנים שביניכם להתייאש, כי יש מה לעשות! התועלת בהפסקת עישון היא עצומה. למעשה, אחד הדגשים המרכזיים כיום בטיפול הרפואי באנשים שחיים עם HIV והוא גמילה מעישון.  

מה קורה כשמפסיקים לעשן? הסיכון לתמותה יורד באופן דרמטי, הסיכון לפתח מחלות קשות יורד, חל שיפור בהרגשה הכללית וגם באיכות החיים - פחות התקפי לב, פחות סרטן ריאות והרגשה כללית טובה יותר, מה עוד אפשר לבקש?

 

כל ארגוני הבריאות בעולם שעוסקים בטיפול ב- HIV  מקדישים כיום אמצעים רבים בבניית תוכניות להפסקת עישון בקרב אנשים שחיים עם HIV. רוצים דוגמאות? הנה אחת מאתר ה CDC (המרכז האמריקאי לבקרה ולמניעת מחלות). והנה עוד דוגמה מהאתר של המשרד הבריאות האמריקאי, העוסק בטיפול בנגיף בארה"ב.

גם אנחנו בישראל הצטרפנו לחברינו ברחבי העולם, ופתחנו השנה את הסדנה הראשונה בארץ להפסקת עישון לאנשים שחיים עם HIV בשיתוף פעולה עם הוועד למלחמה באיידס.

הרבה אנשים הרימו גבה - למה יש צורך בסדנה כזאת? והתשובה שלנו היא פשוטה - בכל העולם בונים תכניות להפסקת עישון לאנשים שחיים עם HIV, אנחנו בסך הכול הצטרפנו לחברינו בעולם הנורמלי - העולם שבו נאבקים בסטיגמות ושמים את האדם ובריאותו לפני הכל.

לשמחתנו רבים נרשמו לסדנה בהדרכתו של ד"ר גיא זיידנמן, וכעת הם נמצאים במסע לפרידה מהסיגריות. אז אם גם אתם או אתן חיים עם HIV ומעשנים, גשו עוד היום לרופא.ת המשפחה ובקשו הדרכה וסיוע בהפסקת עישון.

עישון הוא התמכרות וכמו בכל התמכרות סיוע יכול לעזור. יש כיום מגוון אפשריות: הצטרפות לסדנה, הדרכה טלפונית, תחליפי ניקוטין, תרופות שמסייעות בגמילה ועוד. אבל כל אמצעי הסיוע לא יכולים להחליף את ההחלטה שהיא רק שלכם: ההחלטה להפסיק לעשן. זו החלטה שיכולה להציל את חייכם, לא פחות. אם אתם מתלבטים או שכבר החלטתם, גשו אל רופא.ת המשפחה לקבלת סיוע – נעשה הכל כדי שתצליחו להוציא אותה לפועל.  

 

*הכתבה פונה לגברים ולנשים