הורות וזוגיות | HIV ואני

פוריות, לידה והורות אצל גברים ונשים החיים עם HIV

ד"ר מרגלית לורבר – מומחית HIV המרכז הרפואי הילל יפה
בסוף שנות התשעים ותחילת שנות האלפיים, לאחר שהתרופות לטיפול ב-HIV הגיעו לישראל, החלו הרופאים העוסקים ב-HIV לגלות עניין בתחומים נוספים הרלוונטים לאנשים החיים עם HIV מלבד ההתמודדות עם הנגיף.

אחד הנושאים העיקריים הללו הוא נושא תכנון המשפחה ופוריות בקרב נשאי ונשאיות HIV.

"הבנתי שמחובתנו לסייע למטופלים לחיות חיים רגילים מעבר להתמודדות עם הנגיף", מסבירה ד"ר מרגלית לורבר, "חברתי לקבוצה אירופית בשם CREATHE שקידמה את נושא שטיפת הזרע לנשאים לצורך פריון. באותם ימים לא היו מספיק נתונים לגבי הדבקות בנגיף מגברים נשאים (U=U היה נושא שקודם ע"י השוויצרים בלבד באותם ימים), ולכן ההמלצה הייתה לשטוף את הזרע ולוודא שאין חלקיקי נגיף בזרע השטוף. לשם כך פתחנו מרכז ראשון לשטיפות זרע ברמב"ם ולאחריו נפתח מרכז דומה בהדסה.

כאשר אבחנו צורך בהפריה חוץ גופית (IVF (אצל נשים החיות עם HIV נאלצנו להפוך כל אבן אפשרית ואף להופיע בפני בג"צ, יחד עם הועד למלחמה באיידס ובייצוגו של עו"ד דורי ספיבק (לימים כבוד השופט ספיבק), והצלחנו - מרכז IVF נפתח ברמב"ם וקיים עד היום.

המוטיבציה להלחם, לקדם ואף לשלם מחירים אישיים הובלה אצלי ע"י האמונה שיש לסייע לנשים וגברים נשאי.ות HIV להקים משפחה ולזכות בזכות השמורה לכל אדם – הזכות להורות.

האם HIV פוגע בפוריות?
HIV עלול לפגוע בפוריות הן בגברים והן בנשים. במקרים בהם אישה לקתה בזיהום חיידקי באגן עלולה להווצר חסימה בחצוצרות, מצב שלא מאפשר לביצית להגיע אל הרחם. בפגיעה מסוג זה (שמודגמת בצילום רחם) האשה צריכה לעבור הפרייה חוץ גופית (IVF).  אצל גברים עלולה להיות פגיעה בנפח או בתנועתיות תאי הזרע, דבר הנבדק בבדיקת זרע פשוטה. חשוב לציין כי אצל מרבית הנשאים או הנשאיות אין פגיעה בפריון והם יכולים להביא להריון ביחסי מין טבעיים ולא מוגנים – בתנאי שהנשא או הנשאית במצב של UNDETECTABLE.

האם יש רופאי נשים המתמחים בטיפול בנשאיות HIV?
רופאי הנשים בקופות החולים מעודכנים ויש בידם כל הכלים ליעוץ וטיפול בנשאי.ות HIV .במידה ונדרשת הפריה חוץ גופית רופא הנשים בקופה מפנים את הזוג לטיפול באחד המרכזים המבצע את הטיפול בנשאיות HIV.

האם מותר לנשאיות לקחת גלולות למניעת הריון?
כן, רוב סוגי הגלולות מתאימים גם לנשאיות ואין תופעות שליליות בינן לבין התרופות כנד הנגיף. מותר גם להשתמש בהתקן תוך רחמי (IUD) .כמובן שיש לקבל כל החלטה כזו בהתייעצות עם רופא הנשים שיציג את היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

כיצד מתבצעת הפריה חוץ גופית?
בתחילת התהליך האשה מקבלת זריקות הורמונליות הגורמות ליצירת מספר ביציות ע"י השחלות. הביציות נשאבות דרך הנרתיק בפעולה הנעשית בהרדמה, מועברות לצלחות אליהן מוסיפים את זרע בן הזוג או התרומה. לאחר מספר ימים ניתן לראות במיקרוסקופ את הביציות המופרות ותהליך תחילת יצירת עוברים. את העוברים מחזירים לרחם האשה. את שאר העוברים ניתן להקפיא למקרה והזוג ירצה הריון נוסף.

האם קיים חשש בהדבקת העובר או בן/בת הזוג?
במקרה של הפריה חוץ גופית נשטפים הזרע והביציות, כך שאין כל סכנה שהעוברים יידבקו בנגיף. כמו כן בפעולה זו אין כל סכנה שבן או בת הזוג השליליים יידבקו מאחר וההפריה נעשית מחוץ לגוף והעובר אינו מודבק.

האם יש צורך בשטיפת זרע כיום אצל נשאי HIV?
בנוזלי הזרע ובתאי הזרע של נשא HIV המטופל בתרופות כנגד הנגיף (ARV (והוא UNDETECTABLE לא נמצא הנגיף ולכן אינו יכול להדביק את בת הזוג השלילית. מהטעם הזה כבר אין צורך כיום בשטיפות זרע מלבד מצבים של פונדקאות או הפריה חוץ גופית בהם עדיין נדרשים לפעולה זו.

האם תהליך הלידה שונה כשמדובר באישה נשאית?
אשה נשאית המטופלת בתרופות כנגד הנגיף (ARV) ובבדיקות היא UNDETECTED לא מדביקה את העובר. עובדה זו מאפשרת הליך לידה רגיל כמו אצל אשה שאינה נשאית, כלומר לידה טבעית נרתיקית רגילה. במקרים בהם יש סיבה בה נדרש ניתוחל קיסרי, כגון מצג עכוז של העובר, יוחלט ע"י הרופא על ניתוח קיסרי אך אין הדבר קשור לעובדת הנשאות של האשה.

האם סוכנויות הפונדקאות מאפשרות פונדקאות לנשאי HIV?
ישנם מספר מרכזים רפואיים בעולם ,אך לצערי עדיין לא בישראל, המאפשרים פונדקאות לנשאי HIV . סוכנויות הפונדקאות הישראליות עובדות כיום עם מרכזים אלה, רובם בארה"ב ומסייעות לנשאים בייעוץ, הכוונה ולווי.